post gościnny: Kamila Snela
post gościnny: Kamila Snela
Czy tak jak ja jesteś podekscytowana urządzeniem pokoju dla swojego dziecka? Poszukujesz inspiracji, sprawdzasz trendy, masz miliony pomysłów w głowie i ostatecznie nie masz pojęcia na co się zdecydować? Nic się nie martw tych 5 kroków pomoże Tobie podjąć właściwe decyzje.
Krok 1. Zbierz wszystkie pomysły w jednym katalogu

Po co nieustannie przeglądać zdjęcia i marnować czas, frustrując się jak u kogoś jest pięknie, a ja ciągle nie wiem jak ostatecznie ma wyglądać pokój? W pewnym momencie należy przestać, prawdopodobnie zebrane materiały są na tyle obszerne, że pomogą wyznaczyć kierunek dalszych działań 😉 Jeśli natomiast nie masz żadnych inspiracji i totalnie nie wiesz jaki styl lubisz, to zachęcam do zapoznania się z Pinterest (mój pochłaniacz czasu 😛 tylko ciii…. 😉 )

pinterest

fot. moje tablice inspiracji na Pinterest

Gdy już masz bazę, to można zacząć działać. Należy spojrzeć na wszystkie zdjęcia z góry. Widząc zawartość całego katalogu łatwo wytypować najczęściej pojawiający się charakter wnętrz. Dowiesz się jaki styl jest Ci bliski. Może się zdarzyć, że 2 trendy będą dominowały. Wtedy warto pomyśleć o połączeniu ich w nietypowy sposób w jednym pomieszczeniu.

Krok 2. Potrzeby dziecka na 1 miejscu

Warto spokojnie zastanowić się co lubi nasze dziecko, jakie ma potrzeby, w co się chętnie bawi, czym się interesuje itd. Osobiście, rozpoczynając pracę nad nowym pokojem dziecięcym, poza konsultacjami z rodzicami, staram się (o ile istnieje taka możliwość) poznać zdanie jego małego właściciela, którego opinia jest równie ważna. Lubię wiedzieć jaki ma charakter, co mu się podoba.

Uważam, że dane wnętrze, dedykowane konkretnemu dziecku, powinno odzwierciedlać jego osobowość, upodobania, powinno się z nim utożsamiać. Pokój jest dla dziecka, a nie na pokaz! Oczywiście to rodzice podejmują ostateczną decyzję dotyczącą wyposażenia. Warto zaangażować w ten proces starsze dzieci. W przypadku noworodków lub jeszcze nienarodzonych dzieci skupiam się na podstawowych potrzebach maluszka, staram się stworzyć przytulne i wygodne wnętrze, w którym zarówno rodzice jak i dziecko, będą czuli się komfortowo.

Krok 3. Nakreśl wstępne wytyczne

Mając wybrany styl i znając potrzeby dziecka, łatwiej dobrać pozostałe elementy wyposażenia. Możesz zaczynać od rzeczy większych i później skupiać się na drobnostkach. Czyli od ogółu do szczegółu. Ustal jaką kolorystykę chcesz utrzymać, co zaakcentować. Możliwe, że Twoim punktem wyjścia okaże się konkretna tapeta czy komoda. Dobieraj do niej resztę, pomyśl jakie kolory czy dodatki będą odpowiednie. Gdy dziecko jest starsze, możesz skupić się na jego zainteresowaniach. Jeśli uwielbia odkrywać nowe miejsca naklej mapę Polski czy świata na ścianie i zaznaczajcie już poznane tereny lub planowane wycieczki 😉 A może wystarczy sam globus? Nawet małe akcenty są w stanie zdziałać wiele i nadać wnętrzu charakter. Co więcej, łatwo je wymienić na coś zupełnie innego, gdy dany motyw już się znudzi 🙂

kolaz pokoj dziecka chlopca
post gościnny: Kamila Snela

fot. zestaw wyposażenia pokoju

Krok 4. Sprawdź zanim zaczniesz kupować wyposażenie i urządzać pokój

Gdy wiesz już co ma się znaleźć w pokoju, to upewnij się, że dany wybór jest trafny. Sprawdź czy wymiar łózka jest odpowiedni do wieku i wzrostu syna czy córki, by dziecko za szybko z niego nie wyrosło! Jeśli jest miejsce, to kup większe łóżko na zapas 😉 Postaraj się rozrysować na kartce rzut pomieszczenia i wymiary mebli, np. w formie prostych prostokątów. Oceń czy planowane ustawienie mebli ma sens, czy nie warto rozważyć inny wariant. Może się okazać, że należy wymienić biurko czy regał z uwagi na wielkość.

Krok 5. Lista zakupów

Spisz wszystkie planowane wydatki, by mieć pewność, że nie przekroczyłaś planowanego budżetu. Pamiętaj, że należy doliczyć koszt transportu. Warto kupować kilka rzeczy w jednym sklepie, o ile istnieje taka możliwość 😉 Obniży to wspomniany koszt przesyłki, a może nawet otrzymasz rabat za większe zakupy 😉 Sprawdź termin dostawy oraz sposób montażu. Bywa, że klienci mają kłopot z wniesieniem po schodach szafy czy zmieszczeniem się do windy lub na wybrane biurko muszą czekać 6 tygodni.

Jestem pewna, że te 5 kroków pomoże uniknąć niepotrzebnego stresu, zaoszczędzi Twój cenny czas oraz pomoże poukładać cały proces projektowy 😉 Trzymam za Ciebie kciuki, powodzenia!

O Autorce: Kamila Snela – projektantka wnętrz dla dzieci „Cześć, mam na imię Kamila. Jestem mamą, uwielbiam spędzać czas z moją rodziną, zwłaszcza w ciekawych i przyjaznych dzieciom wnętrzach. Lubię odkrywać nowe miejsca i patrzeć jak reaguje na nie mój synek, jakie wywołuje w nim emocje. Dzieci potrafią mieć zupełnie inne spostrzeżenia niż my dorośli. Swoją pracę skupiam przede wszystkim na przestrzeniach poświęconym dzieciom”.

Strona Wnętrza dla dzieci

%d bloggers like this: