Każdego roku Instytut Pantone wybiera tzw. „kolor roku”. Tak samo było i tym razem – w grudniu oficjalnie ogłoszono jaki kolor będzie dominował w 2018 roku. Tym razem wybór padł na ULTRA VIOLET 18-3838.

Co to jest właściwie kolor roku?

Kolor roku, wybiera Instytut Pantone, czyli eksperci z branży poligraficznej, którzy prognozują światowe trendy kolorystyczne. Szukają takiego odcienia koloru, który w najlepszy sposób odzwierciedla współczesne nastroje. Inspiracji szukają wszędzie – w sztuce, modzie, designie, kulturze czy aktualnej sytuacji politycznej i wydarzeniach na świecie. Kolor ten ma być obecny w danym roku w naszym życiu – spotkamy go na pewno nie tylko we wnętrzach, ale przede wszystkim opanuje świat mody.

„Kolor roku to coś więcej niż trendy w świecie projektowania; to naprawdę odzwierciedlenie tego, co jest potrzebne w dzisiejszym świecie.” – mówi Laurie Pressman, wiceprezydent Instytutu Pantone.

Ludzie na całym świecie stają się coraz bardziej zafascynowani psychologią kolorów. Wiedzą, że za ich pomocą mogą przekazać ważne, głębokie wiadomości i znaczenia, a projektanci i marki powinni czuć się upoważnieni do używania kolorów tak, aby inspirować ludzi.

W poprzednim roku, przewodnim kolorem został GREENERY, który był totalnym zaskoczeniem dla wszystkich. Ja również pamiętam swoją reakcję – byłam ogromnie zaskoczona. Prawdę mówiąc nie znosiłam zieleni, a w ciągu roku zmieniłam stopniowo podejście i zieleń zagościła nie tylko w kilku moich projektach, ale również w moim mieszkaniu. GREENERY miał symbolizować społeczne pragnienie zmian, zwrotem w stronę natury. No i proszę – rok 2017 był owładnięty przez nią. Opakowania, produkty papiernicze, a przede wszystkim ubrania były ozdobione motywami roślinnymi. We wnętrzach można było znaleźć rośliny zielone, nie koniecznie kwitnące. GREENERY to również zwrot w stronę zdrowszego trybu życia. 

ULTRA VIOLET 18-3838.

Pantone opisuje go jako dramatycznie prowokujący i rozważny. Ma przekazywać pomysłowość i wizjonerskie myślenie, które wskazuje drogę ku przyszłości. ULTRA VIOLET nawiązuje do bezkresu kosmosu, pobudza do poznania tego co nas czeka i odkrywania świata „innego” niż nasz – w jakim aktualnie żyjemy.

Ma kojarzyć się z nieograniczonymi możliwościami.

Enigmatyczny fiolet symbolizuje również zerwanie z kontrkulturą, niekonwencjonalność i artystyczną indywidualność. Przykładami są muzyczne ikony takie jak: Prince, David Bowie czy Jimi Hendrix.

Myślę, że już niedługo zobaczymy w otaczającym nas świecie dużo fioletu, mnie bardzo ciekawi jego głębsze znaczenie, a przede wszystkim nieograniczone możliwości i  indywidualność, na którą powinniśmy zwrócić szczególną uwagę.

ULTRA VIOLET W PROJEKTOWANIU GRAFICZNYM

Coraz częściej graficy wykorzystują fiolet w swoich projektach, głównie przy tych tzw. „odważnych”. Wiedzą, że jest to mocny akcent, dla firm i marek, które mocno wybiegają w przyszłość oraz takie, które chcą się mocno wyróżnić.

ULTRA VIOLET WE WNĘTRZACH

Pewne jest to, że fiolet doda każdemu wnętrzu charakter. Nie ważne w jakim stylu przestrzeń jest urządzona, ważne, że ma akcent w odpowiednim odcieniu fioletu to na pewno będzie się wyróżniać i zostanie zapamiętana.  Taki trik stosuje wiele hoteli na całym świecie, wykorzystują kolor i design, żeby przyciągnąć podróżnych, wywrzeć na nich wrażenie luksusu i mieć pewność, że do nich wrócą.

COŚ DLA PROJEKTANTÓW

Instytut Pantone przygotował 8 różnych palet kolorystycznych, które zawierają oczywiście ULTRA VIOLET 18-3838, po to, aby pomóc projektantom wprowadzić ten kolor do swoich projektów.

  • NR 1. PURPLE HAZE

Paleta mglistych i dymnych odcieni, które tworzą subtelne ponadczasowe połączenia.

 

  • NR 2. KINDRED SPIRITS

Czyli tzw. „POKREWNE DUSZE”, mieszczące się obok siebie w kole kolorów, zawsze będą tworzyły harmonijne połączenia, jeden kolor do drugiego pasuje bez problemu.

 

  • NR 3. DRAMA QUEEN

Niecodzienne połączenie nasyconych kolorów z eleganckimi odcieniami ziemi tworzy niepowtarzalny wesoły, a zarazem dramatyczny klimat.

 

  • NR 4. INTRIGUE

Paleta błękitów i zieleni w połączeniu z fioletami tworzy intrygujące połączenie.

  • NR 5. QUIETUDE

Czyli paleta bardzo spokojna, ciepła i delikatna. Zestawienie odcieni naturalnych z matowym migdałem wywołuje uczucie spokoju i ciszy.

 

  • NR 6. ATTITUDE

Paleta bardzo radosna i eksplorująca pozytywną energię. Wprost krzyczy i przyciąga uwagę, dzięki czystym kolorom.

 

  • NR 7. DESERT SUNSET

Paleta ciepłych odcieni tzw. pustynny zachód słońca.

 

  • NR 8. FLORAL FANTASIES

Połączenie miękkich i słodkich pasteli z ULTRA VIOLETEM i granatem tworzy zestawienie jak kwiaty w pełnym rozkwicie w środku lata.

 

Która paleta przypadła wam do gustu najbardziej? Powiem szczerze, że ja mam kilka ulubionych z tego zestawienia, ale najbardziej lubię numer 8.

Źródło: pantone.com

%d bloggers like this: